Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu


Přejít na oficiální stránky Speleoklubu Týnčany


 • Úvod
 • Setkání 2013
 • Historie Setkání
 • Partneři a sponzoři Setkání
 • Úvod

  Setkání speleologů je tradiční akce, která se letos poprvé netradičně konala v Týnčanském krasu.


  Napište nám své dojmy, postřehy a kritiku, pošlete odkazy na své fotogalerie, videa, případně zašlete fotografie, které si přejete zveřejnit na těchto stránkách.

  info@tyncanskykras.cz

  Fotogalerie a videa:

  Laco Lahoda - fotogalerie

  Libor Faitl - video

  Libor Faitl - fotogalerie

  Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu

  Věra Petříčková - fotogalerie

  Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu

  Čochtan - fotogalerie

  Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu

  Radim Brom - fotogalerie z příprav Setkání

  Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu

  Jana Dubská - fotogalerie z příprav Setkání

  Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu


  Napsali o nás:

  Libor Faitl  -   www.jeskynar.cz

  Sedlčanský kraj, internetové noviny pro Střední Povltaví  -  www.sedlcansky-kraj.cz
   
  Týdeník Milevské noviny 39/2012  -   PDF

  Speleologická záchranná služba - stanice Čechy -  speleo.cz

  Česká speleologická společnost, ZO 1-06, Speleologický klub Praha - Vláďa Bláha  -  speleo.kuk.cz
  Komentář Radima Broma k článku Vládi Bláhy na speleo.kuk.cz  - PDF

  Výsledková listina fotosoutěže Czech Speleo Photo 2012  Setkání speleologů 2012
  závěrečná zpráva


  Ve dnech 21. – 23. září se nedaleko Týnčan u Petrovic na Sedlčansku uskutečnilo tradiční Setkání speleologů. Po mnoha letech, kdy se tato akce odehrávala v Českém krasu, se nyní vydala na pouť po dalších krasech České republiky. A její první zastaveníčko bylo v Týnčanském krasu.

  I přes mírnou nepřízeň počasí se do stanového areálu přijelo a přišlo podívat přes 130 účastníků nejen z řad členů České speleologické společnosti (jmenovitě: 6-21 Myotis, 6-08 Dagmar, 1-05 Geospeleos, 4-01 Liberec, 3-05 Permoníci, 1-04 Zlatý kůň, 1-06 Speleologický klub Praha, 5-05 Trias, 2-02 Šumava, 1-08 Speleoklub Týnčany), tak i ze zájemců ze všech koutů ČR a místních obyvatel.
   
  Na programu bylo vše, co k tradicím Setkání patří – exkurze, přednášky, soutěž fotografií, lanový traverz, ale také posezení s kolegy a kamarády…

  Páteční večer byl zasvěcen seznámení s lokalitou Týnčanského krasu, jeho geologií, krasovým jevům či historii výzkumu místních jeskyní včetně krátkého videodokumentu z roku 1975.
   
  Sobotní program byl pestrý - Speleologická záchranná služba vystrojila 80 metrový lanový traverz přes bývalý lom Melena, který si vyzkoušelo více jak 25 zájemců. Dopoledne byla také na programu exkurze do činného lomu na vápenec ve Skoupém, kterou navštívilo 7 účastníků. Hlavní odpolední program se odehrával v areálu Setkání v Přednáškovém stanu, kde se uskutečnil již 3. ročník Konference o výzkumu v podzemí. Devět přednášejících uvedlo své příspěvky například o dokumentaci jeskynních sedimentů, o houbách v podzemí či o historii fotodokumentace důlních děl v Jeseníkách a podobně. Taktéž bylo uvedeno několik krátkých videodokumentů. Kdo nechtěl sedět na přednáškách, mohl obdivovat a hodnotit fotografie rozličného podzemí během soutěžní výstavy Czech Speleo Photo, do které bylo přihlášeno 77 fotografií od 12 autorů. Přes den probíhaly exkurze do podzemí, Divišova jeskyně přilákala více jak 55 zájemců a Velikonoční přes 25 zájemců. V Infostanu, v areálu Setkání, byla také jeskyňářská dětská školka, kde si speleologický potěr mohl vyzkoušet několik disciplín, jako prolézání tunelem, běh v holínkách a podobně, které se mu budou jistě za pár let hodit… Večer proběhlo slavnostní vyhlášení nejlepší fotografie ve čtyřech oficiálních kategoriích (nej: foto jeskyně, foto umělého podzemí, foto na téma nezapomenutelný podzemní zážitek a foto netopýra – výsledková listina je připojena pod textem), které vybírala odborná porota a také v kategorii cena diváků. Taktéž proběhlo vyhlášení dětské jeskyňářské olympiády a posléze následovala pozvánka jeskyňářského klubu z Liberce (ZO ČSS 4-01) na příští ročník Setkání, které se uskuteční v Ještědském krasu. Po ukončení oficiálního programu následovala volná zábava s živou muzikou do brzkých ranních hodin.

  Na neděli byla zajištěna v rámci oficiálního programu exkurze do Březových Hor v Příbrami, kterou absolvovalo 9 účastníků. V místě konání akce probíhala již pouze likvidace areálu, kterou se podařilo zdárně dokončit až během pondělního dopoledne. Děkujeme všem účastníkům, kteří se zapojili do těchto prací.

  Tímto bychom ještě jednou chtěli poděkovat našim sponzorům, kteří finančně podpořili tuto akci (Clean&Tidy, Happy sport a Obec Petrovice) a dalším firmám a organizacím, které věnovaly věcné dary (Alpsport, FotoŠkoda, Československá fotografie, Agir Skoupý, Pivovar Vysoký Chlumec, OCÉ, BooMtisk) či které zajišťovaly pro akci potřebný servis (ServisBMW, Autokomplex Balík Týnčany)  nebo se na ní přímo organizačně spolupodílely ( ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha, Speleologická záchranná služba – stanice Čechy).

  A také velké poděkování patří Vám všem, kteří jste nezlomili hůl nad touto akcí a nad jedním malým krasem s pár jeskyněmi a přes nepřízeň počasí k nám zavítali, neb Setkání není podle nás jen o stovkách prolezených metrů, ale asi hlavně o tom se sejít, potkat se a prohodit pár slov jinde, než tam, kde to známe…

  Zdař bůh!

  Za Speleoklub Týnčany, ZO ČSS 1-08
  Radim Brom, předseda klubu


  Závěrečná zpráva ke stažení v PDF

   Autor: Čochtan | http://www.josefcerny.eu | Optimalizováno pro Chrome, Firefox  a  Operu