Setkání speleologů 2012 v Týnčanském krasu


zpět

Historie Setkání:
Období 2010 – 2011
(text Lukáš Failteisek a Jan Otava, upravil R. Brom)


Deset let je dlouhá doba a není se čemu divit, že už někdo toho měl dost. Ale naštěstí se ve společnosti našlo pár lidí, co si řekli, že by to táhli dál. A vcelku se musí říct, že se jim to povedlo. A že to byly jen dva roky? Nebudou, neb kluci z 1-06 se na organizaci Setkání spolupodílejí dál...

Setkání speleologů v Českém krasu 2010
se konalo v Srbsku, v centru Českého krasu, 22.-24. října 2010. Naštěstí i počasí velmi přálo a v hlavní programový den jsme zažili krásné slunné podzimní počasí. A navzdory posunutému termínu (kvůli volbám) se akce zúčastnilo 187 lidí.
V pátek jsme zavzpomínali na v prapředky setkání v osmdesátých letech, kdy ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha pořádal pod vedením Vladimíra Vojíře "Setkání speleologů v Českém krasu s mezinárodní účastí". Shlédli jsme historické filmové záběry a několik dokumentárních fotografií. Krom toho se nám podařilo objevit dosud nepříliš známé filmové záběry z Českého krasu. Mohli jsme spatřit legendárního českokrasového badatele Jaroslava Petrboka, či unikátní záběry z těžby během válečných let.
Sobotní den byl vyhrazen exkurzím na pracoviště místních skupin. Pro zájemce o lanovou techniku byl vystrojen neobvyklý 150m traverz v lomu Na Chlumu. Od čtyř hodin začal v kulturním domě  v Srbsku přednáškový a prezentační blok Výzkum v podzemí 2010.
Během soboty se konala i soutěžní výstava fotografií Czech Speleo Photo 2010. Vítězové byli vyhlášeni tentýž den večer. Sobotní večer ukončila volná zábava a jam session.


Setkání speleologů v Českém krasu 2011
Tradiční Setkání speleologů v Českém krasu hostila ve dnech 30. září - 2. října středočeská obec Srbsko, podobně jako vloni. Počet účastníků byl přes 130.
Setkání si i letos udrželo programovou skladbu, která se osvědčila minulý rok. Pátek byl vyhrazen příjezdu účastníků a neformální zábavě, kterou zpestřilo promítání archivních i soudobých dokumentárních filmů s jeskyňářskou tematikou.
Během sobotního dopoledne bylo možno zúčastnit se některé z exkurzí na lokalitách v Českém krasu, případně si vyzkoušet jízdu na tyrolském traverzu v lomu Na Chlumu. Po patnácté hodině odpolední pak začal programový blok konference Výzkum v podzemí.
Prostor po přednáškách patřil vyhlášení vítězů druhého ročníku soutěže Czech Speleo Photo. V letošním roce se sešlo celkem 87 soutěžních fotografií od 14 různých autorů. Autoři vítězných snímků si letos kromě tradičních publikací ČSS a poukázek společnosti FotoŠkoda odnesli nově také nejnovější čelovky značky Fénix, které poskytla firma Kronium, a další drobné ceny, které dodala redakce ČSF.zpět

Autor: Čochtan | http://www.josefcerny.eu | Optimalizováno pro Chrome, Firefox  a  Operu